top of page
Bremen Senatosu Logosu

Akademimiz, İzmir&Bremen Kardeş Şehir Projesi kapsamında, İzmir'de düzenlenen konserlerin ve müzikle ilgili her türlü etkinliğin, Bremen Senatosu tarafından resmi olarak tanınan koordinatör kuruluşudur.

Partnerliğimize ve koordinatörlümüze ilişkin belgeleri inceleyebilirsiniz.

İzmir ile Bremen şehirleri arasında yerel yönetimler nezdinde oluşturulan kardeşlik bağı, ticari ve ekonomik alanlardaki işbirliklerin yanı sıra her yıl karşılıklı düzenlenen sosyal, kültürel ve sanatsal etkinliklerle de pekiştirilmekte ve geliştirilmektedir. İşte bu etkinliklerin en somut ve en yoğun hali, Akademimiz ile WESTEND KULTUR WERKSATATT partnerliği ile gerçekleşenlerdir. Transition, Sıkıntı Yok Ensemble, WESTEAST Chor, online Türk Müziği eğitimleri ve atölye çalışmaları partnerimiz ile birlikte koordine ettiğimiz projelerden bazılarıdır.

İZMA & WESTEND Logoları

TRANSITION

2016 Yılında kurucumuz Güvenç BİRER'in konuk sanatçı olarak katıldığı İzmir konserinin ardından proje gelişerek bugünlere kadar ulaştı. Transition, tam olarak kelime anlamını içeren, sadece iki ülke müziğinin değil, bütün bir Batı ile bütün bir Doğu'nun müziklerini harmanlayan ve izleyicisine, kulağına farklı gelen bu iki tür müziğin ortak yönlerini aktaran "geçiş" projesidir. Bremen Senatosu'nun finanse ettiği ve her yıl düzenli olarak gerçekleşen bu projede, birçok ünlü sanatçıyı dinleme ve Klasik Müziğin farklı dönemlerinden, Türk Müziği'ne, Caz'dan folk müziklerine bir çok tınıyı yakalama şansı elde edersiniz.

transition logo

SIKINTI YOK ENSEMBLE

Sıkıntı Yok Ensemble, Transition Projesi'nden doğan ve WESTEND KULTUR WEKSTATT sanat yönetmeni, saksafon sanatçısı Peter DAHM'ın bir araya getirdiği bir topluluktur. İcra ettiği eserlerin besteleri başta DAHM olmak üzere grup üyelerine aittir. Saksafon, ney, gitar, ud, bas, klasik kemençe, perküsyon va zaman zaman konuk aldığı solist ile World müzik ekseninde seyircisi ile İzmir ve Bremen'de sıklıkla buluşan topluluk, 2022 yılında, ilk projesi olan "İzmir Dokunuşu" albümünü İzmir'de kaydetti.

Sıkıntı Yok Logo
İzmir Dokunuşu Albümü

Topluluğu; projelerini, hikayesini www.sikintiyok.net sayfasından takip edebilirsiniz.

WESTEAST CHOR

WESTEAST CHOR

Çalışmalarını https://www.kultur-bremen.de/content/chor-und-oud-workshop adresinden takip edebilirsiniz.

WESTEAST Chor temelleri, COVID-2019 salgını sürecine dayanmaktadır. Evlerimize kapandığımız o dönemde kurucumuz Güvenç BİRER'in girişimi ile Bremen'de yaşayan Türkler başta olmak üzere Doğu müziklerini seslendirmek isteyenlerin katıldığı online çalışmalar başladı. Uzaktan yapılan bu çalışmalar nedeniyle o dönem topluluk ONLINESINGEN şeklinde isimlendirildi ve dönem koşullarına uygun olarak, çalışmalar video kliplerle taçlandırıldı. Salgın sürecinin sonuna gelindiğinde, çalışmaların Bremen'de, partnerimiz WESTEND bünyesinde, yüz yüze devam etmesi kararlaştırıldı ve BİRER, her ay düzenli gitmeye başladı. 2022-2023 Sezonunda ilk konserlerini gerçekleştiren topluluk, Batı'da yaşayanların başta Türkçe olmak üzere Yunanca, Makedonca, farklı Balkan dillerinde ve Farsça'ya kadar uzanan Doğu dillerinde eserleri seslendirmesi nedeniyle adını WESTEAST olarak değiştirdi.

ONLINE DERSLER & WORKSOPLAR

Başta Bremen'den olmak üzere Almanya'nın birçok şehrinden katılımcı ile öncelikle Türk Müziği enstrümanlarına ilişkin online eğitimler düzenlemekte ve ayda bir WESTEND KULTUR WERKSTATT bünyesinde buluşmaktayız. Bu eğitimlerin en büyük amacı Almanya'da yaşayan Türkler'in anadillerinde ve kendi kültürlerine ilişkin yaşadığı yerde bulamadığı eğitimlere ulaşmalarını sağlamaktır. Her yaş grubundan katılımcıya açık olan eğitimlerde aynı zamanda TÜRKÇE'lerinin de pekişmesinden duydukları mutluluğu dile getiren katılımcılara enstrüman temini de Türkiye'den çok ekonomik koşullarla sağlanabilmektedir. Alınan eğitimler sonucunda katılımcıların performanslarını sergileme imkanı da konserler ve/veya gösterilerle sunulmaktadır.

Bremen'de bulunduğumuz tarihleri https://www.kultur-bremen.de/content/chor-und-oud-workshop adresinden takip inceleyebilirsiniz.

ALMANYA Online Kurslar
bottom of page